Atzīmējot Pasaules kvantu dienu, Latvijas Kvantu iniciatīva aicina visus interesentus šī gada 24. aprīlī piedalīties aizraujošās lekcijās, diskusijās un ekskursijās, kas norisināsies Latvijas Universitātes (LU) Zinātņu mājā. Latvijā vadošie zinātnieki un industrijas pārstāvji stāstīs par kvantu tehnoloģijām un to pielietojumiem šobrīd un nākotnē. Pasākums būs interesants gan pieredzējušiem kvantu entuziastiem, gan tiem, kuri vēl tikai vēlas saprast, kas ir kvantu tehnoloģijas.

Pasākuma programma:

13.00 – 15.00 Prezentācijas

Latvijas Universitātes tenūrprofesors Vjačeslavs Kaščejevs savā prezentācijā atbildēs uz bieži uzdoto jautājumu – kas ir kvanti, bet Latvijas Universitātes tenūrprofesors Andris Ambainis parādīs, kā kvantu skaitļošana ienāk mūsu ikdienas dzīvē, savukārt Rīgas Tehniskās universitātes profesors Jurģis Poriņš izstāstīs par ātru un drošu komunikāciju, ko nodrošinās kvantu tehnoloģijas. LU Matemātikas un informātikas institūta vadošais pētnieks Juris Vīksna atklās, kā nākotnē tiks sargāti noslēpumi jeb kvantu kriptogrāfijas nianses, LU Lāzeru centra vadītājs Artūrs Mozers demonstrēs orientēšanās iespējas bez GPS, savukārt Accenture Atvērto inovāciju projektu vadītāja Baltijā Zane Kalniņa izstāstīs par kvantu potenciālu biznesā.

15.00-16.00 Paneļdiskusija "Kāpēc Latvijai nepieciešamas kvantu tehnoloģijas?"

Paneļdiskusijā piedalīsies: Andris Ambainis (LU), Andris Anspoks (LU CFI), Zane Kalniņa (Accenture), Vjačeslavs Kaščejevs (LU), Gunta Kunakova (LU ĶFI), Rihards Novickis (EDI).

16.00 Tīklošanās un ekskursijas uz LU Lāzeru centru un LU Atomfizikas un spektroskopijas institūta Kvantu optikas laboratoriju

Pasākums notiks latviešu valodā un to vadīs Valdis Melderis.
Norises vieta: LU Zinātņu māja, Alfa auditorija (Jelgavas ielā 3, Rīgā).
Ieeja pasākumā bez maksas, bet ar iepriekšēju reģistrāciju: https://forms.office.com/e/GX2etHQruz.

Pasaules kvantu diena ir Eiropas Komisijas īstenotās ilgtermiņa pētniecības un inovāciju iniciatīvas “Kvantu tehnoloģiju pamatininiciatīva (Quantum Flagship)” dalībvalstu kopīgs pasākums, kas norisinās jau trešo gadu. 2023. gadā norisinājās vairāk nekā 400 dažādi pasākumi 45 pasaules valstīs, savukārt šobrīd dalībvalstu skaits jau pārsniedz 65. Pasaules kvantu dienu atzīmē 14. aprīlī, Latvijā pasākums šogad norisināsies 24. aprīlī. Plašāk par Pasaules kvantu dienu - https://worldquantumday.org/.

Prezentācijas un paneļdiskusija būs skatāmas arī tiešraidē Latvijas Kvantu iniciatīvas Facebook lapā: www.facebook.com/QuantumLatvia/.

Latvijas Kvantu iniciatīvu ir izveidojuši Latvijas vadošie zinātnieki un mācībspēki no Latvijas Universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes, LU Cietvielu fizikas institūta un LU Matemātikas un informātikas institūta, lai veiksmīgāk pārraudzītu un koordinētu ar kvantu tehnoloģijām saistītās aktivitātes Latvijā. Latvijas Kvantu iniciatīvas partneri realizē Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda un valsts budžeta finansēto projektu “Kvantu tehnoloģiju iniciatīva”, kas sniedz nozīmīgu ieguldījumu kvantu tehnoloģiju pētniecībā un izglītībā Latvijā un veicina nākotnes darba tirgum noderīgu augsta līmeņa digitālo prasmju apguvi.

Plašāk par Latvijas Kvantu iniciatīvu: https://www.quantumlatvia.lu.lv/

Dalīties