Optometrijas un redzes zinātnes nodaļa ir LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes struktūrvienība, kas paralēli studiju darbam, veic arī starptautiskā mērogā nozīmīgus pētījumus, novērtējot redzes procesus no fizikālās, bioloģiskās, neiroloģiskās un kognitīvās puses.



Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā pēta redzes sistēmas funkcionalitāti, cilvēkiem darbojoties ar informācijas vizualizācijas inovāciju – Latvijā izstrādātu volumetrisko 3D ekrānu.

Tā kā līdz šim pasaulē nebija veikti līdzīgi pētījumi, Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas zinātnieku komanda izstrādāja metodes dziļuma sajūtas, acs fokusēšanas un darba spēju novērtēšanai darbā ar daudzplakņu volumetrisko ekrānu.

Pētījumā noskaidroja volumetriskā ekrāna izmantošanas sniegtās priekšrocības dziļuma uztverē, redzes funkcijās un darba efektivitātē, salīdzinājumā ar ikdienā izmantotajiem 2D ekrāniem, kā arī noteica specifisku lietotāju redzes uztveres īpatnības.

Pētījums uzsākts 2017. gadā sadarbībā ar uzņēmumu SIA LightSpace Technologies LU Efektīvās sadarbības projekta ietvaros. Sadarbība turpinās, pētījumā izstrādātās metodes pielāgojot redzes sistēmas atbilžu izpētei uzņēmuma jaunajam produktam portatīvajam 3D ekrānam.

Redzes ergonomikas kabinets izveidots 2017. gadā pateicoties LU Fonda un SIA Mikrotīkls atbalstam, tādējādi radot iespēju nodrošināt kvalitatīvus redzes aprūpes pakalpojumus un izstrādāt jaunas diagnostikas metodes darba specifikas radītu redzes traucējumus un diskomfortu novēršanai.

Izmantojot Baltijā vēl nebijušas iekārtas – acs dinamiskās akomodācijas novērtēšanas ierīci, tīklenes pigmenta optiskā biezuma noteikšanas ierīci, gaismas izkliedes noteikšanas ierīci, asaru kvalitātes novērtēšanas iekārtu, asaru osmolaritātes iekārtu, ergonomisko galdu un digitālo spraugas lampu – Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā padziļināti novērtē un pēta cilvēka redzes funkcijas.

Tiek veikti detalizēti acs akomodācijas pētījumi ar ekscentriskās fotorefraktometrijas metodi, kas ļauj pētīt redzes slodzi pie dažāda veida stimuliem un darba attālumiem. Iegūtie mērījumi ļauj izprast acs fokusēšanās mehānismu laikā, vizualizēt akomodācijas mikrofluktuācijas un nomērīt katra cilvēka individuālo akomodācijas atbildes atpalikšanu. Paralēli notiek arī asaru kvalitātes un kvantitātes novērtēšanas pētījumi.

Apvienojot zināšanas kolorimetrijā, psihofizikā un redzes uztverē nodaļas zinātnieki veido krāsu redzes testus un ar redzes uztveri saistītus pētījumus.  Aptuveni 8% no cilvēku populācijas konstatē krāsu redzes deficītu, kas izpaužas kā grūtības izšķirt krāsainus objektus. Krāsu redzes pārbaudes ir vitāli svarīgas tādu profesiju pārstāvjiem kā lidmašīnu piloti, ķirurgi, elektriķi, fotogrāfi, dizaineri u.c.  

Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā ir iespējams diagnosticēt iedzimtu un dzīves laikā iegūtu krāsu redzes deficītu, izmantojot gan sertificētus, gan nodaļas darbinieku izveidotus krāsu redzes testus. Krāsu redzi Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā var diagnosticēt ar anomaloskopa, HRR, D15, CCT un CAD krāsu redzes testiem. Ar tiem konstatē krāsu redzes deficīta veidu un izteiktību un monitorē hromatiskās jutības izmaiņas dzīves laikā.

 

Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā tiek veikti vadošie redzes zinātnes pētījumi Latvijā, iedziļinoties dažādu optiskās korekcijas veidu, redzes stimulu parametru, apgaismojuma un citu būtisku faktoru ietekmē  uz acs akomodācijas un verģences sistēmu. Tiek veikti arī redzes noguruma un diskomforta pētījumi redzes komfortu, subjektīvās sūdzības un dzīves kvalitāti ietekmējošo faktoru noteikšanai. 

Nodaļas zinātnieki ir izstrādājuši un veikuši vienu no Eiropas mērogā lielākajiem skolas vecuma bērnu redzes skrīningiem, kura ietvaros pārbaudīja vairāk nekā 11 000 skolēnu redzi. Katru gadu sadarbība ar Latvijas skolām turpinās un tiek papildināta datu bāze par Latvijas skolēnu redzes funkcijām.

Nodaļā tiek veikti arī sausās acs sindroma pētījumi, izmantojot tādas jaunākās mērījumu iespējas kā asaru osmolaritātes noteikšana, asaru lipīdu slāņa novērtēšanu un citas.

Katru gadu tiek izstrādāti noslēguma darbi, kurus organizē sadarbībā ar vadošajiem nozares optikas uzņēmumiem. Laboratoriju tehniskais nodrošinājums ir augstā līmenī, ļaujot veikt konkurētspējīgus zinātniskos pētījumus.

Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas pētījumu atradnes, secinājumi un izrietošie profesionālie ieteikumi tiek pasniegti praktizējošiem optometristiem un oftalmologiem paredzētos tālākizglītības kursos.

Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā ir pieejamas piecas acu kustību pieraksta iekārtas, kas sniedz iespēju iegūt augstas precizitātes acu kustību pierakstu smalku acu kustību analīzei un, izmantojot iekārtās iestrādāto galvas kustību analīzi, nodrošināt pēc iespējas dabīgākus pētījuma apstākļus. Ar iekārtu palīdzību iespējams gūt informāciju par cilvēka redzes sistēmas darbību un redzes uzmanības procesu norisi.

Nodaļā tiek izstrādāti pētījumi par vizuālās informācijas grupēšanas procesiem, lasīšanas acu kustību analīzi, verģences acu kustībām, sporta redzi u.c. Lielu daļu pētījumu izstrādā sadarbībā ar dažādām Latvijas augstskolām un organizācijām, piemēram, militārās kamuflāžas efektivitātes izpēte (Zemessardzes zinātnes, pētniecības un inovāciju centrs), acu kustību analīze Latvijas interneta ziņu portālu apskatē (Rīgas Stradiņa universitāte). Sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas studentiem, acu kustību iekārtas tiek izmantotas arī mākslas darbu veidošanā, kas pieejami apskatei gan Latvijas, gan ārzemju mākslas izstādēs.