2024. gada 2. februārī plkst. 15.00 Latvijas Universitātes (LU) Fizikas un astronomijas zinātnes nozares specializētās promocijas padomes atklātā sēdē klātienē LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (Jelgavas iela 3) 501. telpā, kā arī attālināti, RENĀRS TRUKŠA aizstāvēs promocijas darbu zinātnes doktora grāda (Ph.D.) iegūšanai dabaszinātnēs.

Tēma: “Metode un modelis sarkani-zaļās anomālās trihromātijas izvērtēšanai”.

Darba zinātniskais vadītājs: Dr. phys. Jānis Dzenis.

Anotācija:

Šis darbs ir veltīts krāsu redzes deficītu diagnosticēšanas un modelēšanas problemātikai. Šī pētījuma ietvaros ir izstrādāts matemātisks modelis, kas nodrošina iespēju paredzēt D15 testa krāsu kauliņu sakārtošanas secības sarkani-zaļās anomālās trihromātijas gadījumos. Matemātiskā modeļa rezultātu analīze apstiprina, ka krāsu redzes deficītu izteiktību sarkani-zaļās anomālās trihromātijas gadījumus var skaidrot ar L un M vālīšu fotoreceptoru spektrālajām atšķirībām. Modelēšanas eksperimentu rezultāti norāda, ka normālās un anormālās trihromātijas gadījumos krāsu oponento mehānismu darbības principi neatšķiras. Pētījuma ietvaros ir izstrādāts datorizēts krāsu redzes tests (CCVT), kas ietver divu tipu stimulus – dinamisku un statisku. Darbā ir aprakstīti datorizētā testa uzbūves principi, kā arī algoritmi, kas nodrošina iespēju noskaidrot

hromatisko izšķirtspēju un aprēķināt sarkani-zaļā un dzelteni-zilā krāsu oponentā kanāla izšķirtspēju. Salīdzinot pētījuma dalībnieku sniegumu kā ar datorizēto CCVT testu tā ar krāsu redzes testiem HRR, FM100, CAD un anomaloskopa testu, apstiprināts, ka CCVT tests ar augstu jutību un specifitāti nodrošina iespēju konstatēt kā normai atbilstošu krāsu redzi tā arī sarkani-zaļās krāsu redzes deficītu gadījumus. CCVT testa priekšrocība salīdzinājumā ar citiem datorizētajiem krāsu redzes testiem ir tā relatīvi vienkāršais un pieejamais tehniskais nodrošinājums, kas var nodrošina iespēju sniegt krāsu redzes izmeklējumu skolas vecuma bērniem, lai agrīni konstatētu krāsu redzes deficītus un sekmētu to karjeras izvēli, transporta industrijai un tiesībsargājošām iestādēm, lai veiktu potenciālo darbinieku krāsu redzes izmeklējumus.

Dr. habil. phys. Māris Ozoliņš (Latvijas Universitāte),

Dr. phys. Aleksejs Kataševs (Rīgas Tehniskā universitāte),

Dr. Joao Linhares (Minho Universitāte, Portugāle)

Ar promocijas darbu var iepazīties LU Bibliotēkā, Raiņa bulvārī 19. Ja ir vēlme pievienoties attālināti, tas iespējams šeit: https://bbb.lu.lv/b/sin-3nq-qo5-xt