Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Redzes zinātnes doktorantūras skolas nodarbība par keratokonusa diagnosticēšanu un ārstēšanas iespējām
Ilze Ceple
27.02.2018.

2018. gada 13. februārī redzes zinātnes doktorantūras skolā notika lekcija par keratokonusa diagnosticēšanu un ārstēšanas iespējām. Nodarbību vadīs Dr. Lūkina acu klīnikas optometriste Sanita Līduma.

Optometriste Sanita Līduma savu darbu Dr. Lūkina acu klīnikā uzsāka 2011. gada sākumā un ikdienā veic izmeklēšanu pirms redzes korekcijas operācijas, redzes pārbaudes un briļļu izrakstīšanu. Sanita Līduma ir papildinājusi savas zināšanas tādās jomās kā keratokonusa diagnostika un Trans-Epi LASIK redzes korekcijas metode "Accuvision" klīnikā Londonā (Lielbritānija), kā arī apguvusi progresīvo lēcu izrakstīšanas principus Varilux Universitātē Parīzē (Francija).

Doktorantūras skolas nodarbības tēma bija keratokonusa diagnosticēšana un ārstēšanas iespējas, īpašu uzmanību vēršot uz krosslinkinga operāciju. Keratokonuss ir deģeneratīva radzenes saslimšana, kas norit ar radzenes audu struktūras izmaiņām, kā rezultātā radzene kļūst plāna un maina savu formu. Viena no keratokonusa ārstēšanas iespējām ir krosslinkings, ar kura palīdzību paaugstina radzenes mehānisko izturību, tādējādi palēninot keratokonusa progresēšanu un, iespējams, pat uzlabojot pacienta redzes funkcijas. Krosslinkings šobrīd ir vienīgā keratokonusa ārstniecības metode, kas samazina tā progresēšanas ātrumu vai to apstādina, turklāt šīs operācijas efektivitāte ir lielāka tieši sākotnējās keratokonusa stadijās.

Lekcijas noslēgumā izvērtās diskusija par keratokonusa sākotnējām pazīmēm, kam būtu jāpievērš uzmanību optometrista vizītē. Sanita Līduma vērsa uzmanību, ka keratokonusa progresēšanas ātrums ir individuāls, un ekstrēmos gadījumos tas var novest līdz radzenes perforācijai pat 1 gada laikā. Tāpēc ir būtiski keratokonusu diagnosticēt laicīgi un novērot tā progresēšanas ātrumu, lai spētu laicīgi sniegt nepieciešamo palīdzību.