Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Redzes zinātnes doktorantūras skolas nodarbība par optometrijas attīstības vēsturi
Ilze Ceple
08.03.2018.

13. martā Latvijas Universitātes Redzes zinātnes doktorantūras skolas nodarbībā mēģināsim izsekot Tomasa Junga izcilajiem eksperimentiem acs akomodācijas mehānisma atklāšanā. Klausītāji varēs neklātienē piedalīties Londonas Karaliskās biedrības sēdē, kas notika pirms vairāk nekā 200 gadiem. Lekcija sola iespēju novērtēt atšķirības starp pētījumu, ko virza ideja un izcils prāts un “pamērīšanu” ar tehnoloģijās balstītiem rīkiem. Vai atbilde uz jautājumu: “Kas ir redzes zinātne?” – ir vienkārša? Lekciju vadīs LU profesors emeritus Ivars Lācis.

Ivars Lācis ir Latvijas Universitātes emeritētais profesors, habilitētais fizikas doktors, pirmais Latvijas Universitātes Optometrijas nodaļas vadītājs. Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā profesors Ivars Lācis ir pasniedzis optiku, fizioloģisko optiku, redzes uztveri, acu kustības, ievadu optometrijā un citus kursus.

Nodarbība tiks balstīta uz Tomasa Junga 1801. gadā publicēto rakstu “Mechanisms of the eye”, kur autors aprakstījis paša veidoto optometru, ar kura palīdzību iespējams noteikt refrakciju un izvērtēt akomodāciju. Tomass Jungs akomodācijas procesu balstīja uz acs lēcas liekuma izmaiņām, kā rezultātā mainās acs optiskais stiprums. Darbā ir pētīti arī citi oftalmiskās optikas pamatjēdzieni un procesi. Piemēram, acs biometriskie parametri, refrakcijas izmaiņas redzes lauka perifērijā, longituninālās hromatiskās aberācijas, fokusa dziļums un iekārtas radītā miopiskā refrakcija.

Nodarbības laikā tiks analizēta pētnieku atbildība par rezultātiem, kas nodrošina zinātnes progresu. Tiks ieskicēti redzes zinātnes nākotnes izaicinājumi Ivara Lāča redzējumā. Kā prognozēt tehnoloģiju attīstības “saspēli” ar redzes veselību? Vai un kā optometrists ir atbildīgs par redzes nākotni?

Uz nodarbību laipni aicināti gan doktorantūras skolas dalībnieki, kā arī visi interesenti.

Nodarbība notiks 2018.gada 13. martā, plkst.16:30 Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā (Jelgavas ielā 1) 223.telpā.

Papildus informācija redzes-zinatne@lu.lv