Arī šogad Optometrijas un redzes zinātnes nodaļa piedalījās pasākumā ”Zinātnieku nakts”, kurā iepazīstināja apmeklētājus ar savu interpretāciju par tēmu „Stāsts par enerģiju”.

Cilvēka redzes sistēmā visi procesi ir saistīti ar enerģiju – piemēram, gaismas enerģijas pārveide impulsā, kura tālākā analīze notiek smadzenēs. Taču redzes nodrošināšanā notiek ne vien enerģijas patērēšana, bet arī enerģijas taupīšana, kad tīklenē un smadzenēs attēlu apstrādē netiek pielietota visa acīs uztvertā informācija – redzes sistēma ņem vadību un ”pasaka priekšā”, ko redz cilvēks, tādējādi radot iespēju novērot redzes ilūzijas. Zinātnieku naktī LU Optometrijas un redzes zinātnes studenti interesentiem rādīja un skaidroja dažādas redzes ilūzijas. Apmeklētājiem tika dota iespēja dažas no redzētajām ilūzijām pašiem izveidot un pārliecināties par to patiesumu. Prezentācijā tika rādīta arī ilūzija, ko radījis CFI institūta pētnieks, Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas absolvents Dr.Phys. Sergejs Fomins. Ilūziju pirmajā mirklī aplūkojot, rodas iespaids, ka skatam paveras bedres, kaut gan aplūkojamais objekts patiesībā ir bruģis, kas apgaismots no skatloga.

Apmeklētajiem tika dota iespēja aplūkot krāsu uztveres ilūzijas, kurās šķietami dažādu krāsu objekti patiesībā ir pilnīgi vienādi. Apmeklētāji varēja „izjaukt ilūziju pa detaļām”, lai saprastu, ka apkārtējā vide bieži vien nosaka to, kā mēs uztveram krāsas. Nākamajā attēlā redzamie suņi patiesībā ir vienādi.

 

”Random dot Fluttering Hearts” jeb ”Izkliedēto punktu plīvojošo sirsniņu ilūzija” bija viena no tām, kas visvairāk sajūsmināja apmeklētājus (arī pašus studentus). Ilūziju var novērot, attēlu šurpu turpu pašūpojot rokās aptuveni 40 cm attālumā no acīm. Rodas iespaids, ka sirsniņas kustās lēnāk nekā lapa, uz kuras tās uzdrukātas (ja vēlaties, izdrukājiet krāsainu un pārliecinieties paši!). Ilūzijas autors Akiyoshi Kitaoka 2006.

 

Apmeklētājiem bija iespēja aplūkot Latvijas Universitātē izveidotos krāsu redzes testus, uzzināt vairāk par cilvēka krāsu redzi, izprast krāsu redzes defektu veidošanos un iejusties tāda cilvēka ādā, kas krāsas redz savādāk. Fotoreportāžu no notikuma vietas skatīt fotokolāžās. Gaidīsim interesentus arī nākamgad!

 

Dalīties