Foto: "Icebreakers'21" fotoarhīvs

2021. gada 8. oktobrī studentu un profesionāļu iespēju festivālā “Icebreakers'21” galveno balvu 7000 eiro vērtībā savas idejas attīstībai ieguva optometristes, Latvijas Universitātes (LU) Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (FMOF) doktorantes un zinātniskās asistentes Kristīnes Kalničas-Dorošenko vadītā komanda “Gameblyo”, piedāvājot izstrādāt lietotni, kura palīdzētu cilvēkiem ar ambliopiju jeb slinkās acs sindromu.

Kristīne Kalniča-Dorošenko ir LU FMOF doktorante un zinātniskā asistente, kā arī strādā par optometristi Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Kristīne ir redzes speciālists, kas padziļināti interesējas par binokulāro redzi, ambliopiju un redzes treniņiem. Promocijas darba ietvaros jaunā redzes pētniece izstrādā ambliopijas ārstēšanas datorizēto metodiku.

Ambliopijas jeb “slinkā acs” ir vienas vai retāk abu acu pavājināta redze bez redzama organiska iemesla, kas nav saistīta ar jebkuru acu veselības problēmu. Ambliopija ir traucējums, kas galvenokārt skar bērnus. Ja tā netiek veiksmīgi ārstēta bērnu vecumā, tā var radīt pastāvīgu redzes traucējumu visas dzīvēs garumā. Mūsdienās to ārstē, izslēdzot veselo aci no redzes procesiem jeb izmantojot tiešo oklūziju - ilgstošu vienas acs aizlīmēšanu. Tiešā oklūzija ir viena no senākajām, aprakstītākā un izplatītākā ambliopijas ārstēšanas metode, taču tā var izraisīt tādas problēmas kā alerģiskā reakcija un / vai psiholoģiskā trauma, ka arī binokulāro funkciju neveidošanos un neatjaunošanos.

Lai risinātu šo problēmu, Kristīnes komanda piedāvā izveidot specializētu mobilo aplikāciju, kura, izmantojot unikālo metodiku, palīdzēs bērniem ar ambliopiju īsākā laika periodā, nekā tas ierasts ar labāk redzošās acs aizlīmēšanas metodi, atgūt redzes asumu. Kristīne stāsta: “Biznesa ideja ir tieši saistīta ar manu promocijas darbu, jo vēlējos izstrādāt kaut ko noderīgu bērniem un pieaugušiem. Mūsu komandā ir inženieri un programmētāji no Baltkrievijas, Polijas un ASV, kas patiesi iedegās par šo ideju. Šogad UniLab darbnīcas ietvaros mēs izgatavojām lietotnes prototipu, kuru turpinām pilnveidot.

Kristīne prezentēja savu ideju LU studentu Biznesa inkubatora organizētajā studentu biznesa iespēju festivālā “Icebreakers’21”. Šogad pasākums norisinājās piektdien, 8.oktobrī, un tā galvenais vadmotīvs bija "Jaunas nākotnes meklējumos", akcentējot nepieciešamību pēc pārmaiņām, inovācijām, attīstības un spēju pielāgoties mūsdienu mainīgajiem apstākļiem. Kristīnes komanda uzvarēja grantu konkursa finālā, kurā sacentās un žūrijai savas biznesa idejas prezentēja vēl deviņas komandas.

Optometriste ir gandarīta par uzvaru un izsāka pateicību: “Paldies festivālam Icebreakers'21 par iespēju studentiem attīstīt savas biznesa idejas! Paldies par atbalstu biznesa uzsākšanai un inovāciju radīšanai! Mēs ar komandu joprojām izjūtam eiforijas sajūtu, ka žūrija izvēlējās mūsu komandu, ka noticēja mums un mūsu idejai. Prieks kalpot bērniem!”.


Par Icebreakers

Studentu un jauno profesionāļu biznesa iespēju festivāls „Icebreakers” ir pulcēšanās vieta studentiem un jaunajiem profesionāļiem, kura mērķis ir veicināt studentu interesi un izpratni par studējošo inovāciju kompetences un uzņēmējspēju attīstības iespējām un aktivitātēm Studentu inovāciju programmās. Festivāls tiek organizēts reizi gadā oktobrī, pulcējot vismaz 50 starptautiskus uzņēmumus. Vairāk icebreakers.lv

Par Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultāti.

Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultāte ir Latvijas Universitātes akadēmiska pamatstruktūrvienība, kas izveidota akadēmiskās darbības organizēšanai sekojošās zinātņu nozarēs: fizikas un matemātikas nozarē, kā arī medicīniskās fizikas apakšnozarē.

Dalīties